Powłoki zabezpieczające lakier I

Zabezpieczanie powłok lakierniczych specjalnymi powłokami ochronnymi jest już dzisiaj czymś, na co pozwolić sobie może każdy użytkownik samochodu osobowego. Czy oznacza to jednak, że powinien z nich korzystać? Czy warto wydawać na to pieniądze i czy jest w ogóle sens stosowania takich powłok?

W tym miejscu postaramy się przyjrzeć powłokom chroniącym lakier i zdecydować, czy lepiej jest stosować powłoki ceramiczne, czy kwarcowe, a może w ogóle coś innego. Zacznijmy od początku.

Powłoki kwarcowe

Rozwiązanie kwarcowe jest najtańsze ze wszystkich. Materiały użyte do pokrycia powłoką kwarcową typowego samochodu osobowego to koszt około 200 złotych, chociaż oczywiście można zaopatrzyć się w lepsze produkty. Kwarc jest na pewno lepszy od samego wosku. Można liczyć, że utrzyma się przez okres około 1 roku i zapewni ochronę przed warunkami atmosferycznymi. Ma właściwości hydrofobowe i w ten sposób pomaga w utrzymaniu pojazdu w czystości. Powoduje to bowiem usuwanie tak zwanej twardej wody z lakieru, a w takiej wodzie znajdują się rozpuszczone cząsteczki brudu.

Woda wysycha, brud zostaje. Z powłoka kwarcową woda na lakierze nie pozostanie. Zdecydowanie też poprawi się połysk lakieru oraz będzie się nam wydawało, że kolor pod powłoką kwarcową jest intensywniejszy. Szczególnie dobre efekty daje zastosowanie powłok kwarcowych na ciemniejszych lakierach.

Zabiegi samochodowe

Powłoki ceramiczne

Koszt powłoki ceramicznej jest zdecydowanie wyższy od powłoki kwarcowej i tym samym są one przeznaczone raczej dla zamożniejszych klientów warsztatów samochodowych i car spa. Nie ma możliwości wykonania takiej powłoki we własnym zakresie. Konieczne jest odwiedzenie profesjonalnego warsztatu zajmującego się ich wykonywaniem. Najprostsze powłoki będą nas kosztowały około 1200 złotych, lepsze powłoki to koszt do 4000 złotych, a nawet więcej.

Większy koszt związany jest przede wszystkim z tym, że powłoka tworzona przez studio detailingowe jest znacznie trwalsza. Lepsze powłoki wytrzymują w idealnym stanie nawet do 5 lat, co w przypadku kwarcu oznaczałoby co najmniej 4-5 ponownych nałożeń w tym samym czasie.

Efekty wizualne powłok ceramicznych są podobnego kwarcu, ale bardziej widowiskowe. Co więcej, powłoka ceramiczna osiąga twardość do 9H, co oznacza, że będzie chroniona przed powstawaniem mikrorys, a także nie uszkodzi jej działanie przypadkowych tępych narzędzi. Powłoka ceramiczna nie jest niezniszczalna, ale na przykład można z niej usunąć przyschnięte odchody ptaków przez szorowanie i nie spowoduje to powstania rys.

Karolina Gorczyca

Redakcja cempol.pl

Zobacz również