Dlaczego warto zainteresować się powłokami ceramicznymi?

Karoseria to skóra samochodu, trudno więc dziwić się, że jej właściwa ochrona i atrakcyjny wygląd są czynnikami o tak dużym znaczeniu. Oczywiście, prawdziwym przełomem wówczas, gdy w grę wchodzi ochrona lakieru, są tak zwane powłoki ochronne i to nie tylko kwarcowe, ale i ceramiczne.

Powłoki ochronne lakieru

Zostały one stworzone w oparciu o nanotechnologię, dzięki czemu nie tylko przyczyniają się do nabłyszczenia karoserii, ale również mogą ją chronić, co sprawia, że okazują się znacznie bardziej efektywne niż klasyczny wosk. Ich główną zaleta jest to, że oferują one skuteczną ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, które mają szczególnie niekorzystny wpływ na karoserię.

Można na nie liczyć, jeśli zależy nam na tym, aby lakier odznaczał się większą odpornością na działanie promieniowania UV, warto jednak docenić i to, że mogą go ochronić przed wahaniami temperaturami oraz substancjami chemicznymi takimi, jak choćby sól drogowa, której trudno jest uniknąć w miesiącach zimowych. Warto o niech pomyśleć również dlatego, że wzmacniają karoserię przy kontakcie z chemią samochodową niezbyt wysokiej jakości.

Powłoki ceramiczne

Powłoki ceramiczne są chętnie wybierane przez kierowców również dlatego, że mamy w ich przypadku do czynienia z rozwiązaniami trwałymi, które są w stanie wykonywać powierzone im zadania nawet przez dwa lata. Maja też dobre właściwości hydrofobowe i nie można się ich pozbyć nawet pod ciśnieniem. Oczywiście, ich wybór jest łatwiejszy, im więcej wiemy na ich temat. Powłoki ceramiczne charakteryzują się tym, że nanocząsteczki wykorzystane do ich produkcji tworzą powłokę, która okazuje się skutecznym zabezpieczeniem przed niewielkimi zarysowaniami. Radzą sobie dobrze także z promieniowaniem UV oraz środkami chemicznymi.

Ochrona lakieru

Powłoki kwarcowe

Powłoki kwarcowe z kolei pozwalają na długotrwałą ochronę tak przed rysami, jak i przed szeregiem innych defektów. Są odporne na promieniowanie UV i radzą sobie ze środkami chemicznymi o szerokim spektrum pH. Można je stosować zarówno w odniesieniu do lakieru, jak i wszystkich innych elementów zewnętrznych pojazdu. Co więcej, już po dwunastu godzinach od momentu ich aplikacji następuje przekształcenie w żel, co sprawia, że mamy do czynienia z oryginalną tarczą ochronną.

Ich natura nie jest organiczna, dobrze radzą więc sobie nie tylko z klasycznymi środkami czyszczącymi, ale i z tymi, w których skład wchodzi alkohol. Tak powłoki kwarcowe, jak i ceramiczne to ogromny krok naprzód w ochronie lakieru samochodowego. Są wytrzymałe, trwałe i wielofunkcyjne, jeśli więc zdecydujemy się na wybór którejś z nich, możemy mieć pewność, że nasz samochód na tym skorzysta.

Norbert Wójcik

Redakcja cempol.pl

Zobacz również