Jak bezpiecznie polerować lakier?
Jeśli lakier w naszym samochodzie robi się porysowany i zmatowiały, nie potrzebujemy bardziej czytelnego sygnału świadczącego o tym, że należy się nim zainteresować. Jeśli chcemy, aby powłoka lakiernicza odzyskała dawny blask, powinniśmy się zdecydować na jej polerowanie, musimy jednak pamiętać o tym, że obowiązuje wówczas kilka ważnych zasad.
Delikatne oblicze lakieru samochodowego
Powłoka lakiernicza jest wyjątkowo delikatna i wie o tym każdy kierowca. Uszkodzić może ją niewielki nawet kamień i wcale nie jest to jedyny sposób na pozbawienie jej dawnego blasku. Bywa i tak, że lakier niszczy się dlatego, że jego konserwacja nie odbywa się we właściwy sposób. Jeśli więc przystępujemy do czyszczenia nadwozia, powinniśmy je dokładnie spłukać i już na tym etapie wykonać bezdotykowe mycie wstępne, w którym ma uczestniczyć tak zwana aktywna piana. Szczególnie niebezpieczne może okazać się w tym kontekście używanie gąbki. Owszem, takie podejście wydaje się w pełni naturalne, jeśli jednak pomiędzy nią a lakier dostanie się nawet niewielki kamień, najprawdopodobniej zafundujemy sobie dodatkowe zarysowanie lakieru, a więc to, czego wolelibyśmy uniknąć.
Znacznie lepszym rozwiązaniem wydaje się więc w tym kontekście rękawica wykonana, w zależności od naszych aktualnych potrzeb, z wełny albo z wykorzystaniem mikrofibry. Podczas czyszczenia warto też pozbyć się nawyku polegającego na szorowaniu lakieru po to, aby pozbyć się najbardziej uciążliwych zabrudzeń. Każdy taki nacisk zwiększa tarcie, lakier ulega więc uszkodzeniu łatwiej niż zazwyczaj.
Kiedy polerowanie ma sens?
Polerowanie można wykonać samodzielnie i nie jest to wcale zadanie skomplikowane, należy jednak zastanowić się nad tym, kiedy czynność taka ma w ogóle sens. Na pewno nie będzie skuteczna przy bardzo dużych zarysowaniach i wtedy znacznie lepiej jest skorzystać z pomocy specjalistów. Niewielkie skazy można jednak usunąć już dzięki polerowaniu, a więc na skutek starcia wierzchniej części lakieru bezbarwnego. Polerowanie jest tez dobrą metodą na odświeżenie starego lakieru, który nam się podoba, nie sprawia jednak wrażenie tak zadbanego, jak moglibyśmy tego oczekiwać. Samo polerowanie może odbywać się na kilka sposobów, tylko od nas zależy więc, czy przeprowadzimy je ręcznie, czy też z wykorzystaniem maszyny. Bez względu jednak na wybrane przez nas rozwiązanie, nie obędziemy się bez pasty polerskiej, te zaś różnią się między sobą siłą, z jaką ścierają lakier.
Zobacz również
-
2 lipca 2017
Audi Q3 TDi Quattro - Ochrona samochodu...
2 lipca 2017Najlepsze woski samochodowe
2 lipca 2017Powłoki kwarcowe i ceramiczne dla samochodu
Kategorie
Zabezpieczenie lakieru
rodzaje powłok
Hydrofobizacja szyb
Wskazówki i porady