Powłoki zabezpieczające lakier II

Powłoki hybrydowe

Powłoki ceramiczne nie są najbardziej zaawansowaną opcją, na jaką możemy się zdecydować, gdy chcemy zabezpieczyć swój samochód. Popularność ochrony lakieru poprzez powłoki zabezpieczające sprawia bowiem, że liczne laboratoria non stop pracują nad stworzeniem coraz lepszych powłok. Popularne w ostatnim czasie, tak zwane rozwiązanie hybrydowe, ma na celu połączenie zalet powłok kwarcowych oraz ceramicznych.

Przez wielu ekspertów oceniane jest jako krok milowy w rozwoju powłok ochronnych i pojawiają się już pierwsze testy pokazujące, że uzyskane właściwości znacznie przewyższają to, na co mogliśmy do tej pory liczyć tylko w przypadku najdroższych powłok ceramicznych. Najbardziej widać to w kwestii estetyki. Powłoki hybrydowe są w stanie w dużym stopniu przyciemniać lakier nadając mu niepowtarzalnej głębi, często znacznie szlej od stanu fabrycznego. Mówi się nawet, że lakier jest pokryty tak jakby warstwą szkła.

Poprawie uległy także właściwości hydrofobowe. Woda po powłoce hybrydowej spływa znacznie szybciej. Znacznie istotniejsze w praktyce są zazwyczaj jednak kwestie związane z ochrona mechaniczną. Powłoki hybrydowe, pomimo łatwiejszego nakładania, są w stanie osiągnąć grubość większą od powłok ceramicznych, co oznacza skuteczniejszą ochronę. Powłoka jest też twardsza.

Rodzaje powłok

Która powłoka jest najlepsza?

Jeśli mielibyśmy nieograniczone fundusze i moglibyśmy wybierać w pełni dowolnie, nasz wybór powinien zawsze padać na powłoki hybrydowe. Powłoki hybrydowe są oczywiście różne i nie zawsze uda się uzyskać maksimum efektu, jaki oferuje ta technologia, mimo wszystko zawsze otrzymamy zdecydowanie najsolidniejszą ochronę. Jest to dobry wybór nawet jeśli weźmie się pod uwagę fakt, że najtańsze powłoki hybrydowe są dość wyraźnie droższe od najtańszych powłok ceramicznych, o powłokach kwarcowych nie wspominając.

Producenci powłok

W Internecie reklamuje się ogromna ilość firm oferujących powłoki zabezpieczające lakier. Każda z nich uważa się za najlepszą Jak wybrać tę, która będzie najlepsza dla nas? Nie jest to niestety proste, ponieważ oferowane powłoki różnią się pomiędzy konkretnymi studiami detailingu. Niektóre studia zaoferują lepsze powłoki hydrofobowe, ale nie będą one wyglądać aż tak dobrze. Inne studia zaoferują znakomity wygląd, ale ochrona będzie umiarkowana. Trzeba patrzeć bezpośrednio na ich efekty. Do szybkiej poprawy wyglądu nada się każda powłoka kwarcowa. Solidną ochronę zapewni powłoka ceramiczna. Nowy, drogi samochód powinien być chroniony powłoką hybrydową.

Mariusz Nawrocki

Redakcja cempol.pl

Zobacz również