Czego nie robić podczas pielęgnacji auta

Pielęgnacja auta to obowiązek każdego właściciela – dla jednych przyjemny, dla innych wynikający z konieczności.

Niepodważalny jest fakt, że doczyszczenia samochodu należy użyć odpowiednich detergentów, dostosowania do potrzeb delikatnej karoserii.

Wiele osób popełnia jednak błędy, stosując to, co akurat znajduje się pod ręką. Faktem jest, że płyn do naczyń używamy codziennie, a szampon samochodowy znacznie rzadziej, nie mniej jednak obydwa detergenty, choć o podobnym działaniu, wykazują zupełnie inne właściwości.

W praktyce oznacza to, że na pozór łatwa pielęgnacja karoserii w rzeczywistości wymaga odpowiedniego przygotowania i stosowania właściwych detergentów.

Czego unikać podczas pielęgnacji auta? Oto najczęściej popełniane błędy:

a) domowe środki do czyszczenia – płyn do naczyń to podstawowy detergent, który można znaleźć w każdym gospodarstwie domowym. O ile sprawdzi się idealnie podczas domowych porządków, jako środek do czyszczenia samochodu niekoniecznie jest wskazany, a wręcz zakazany – efektem użycia płynu do naczyń może okazać się zmatowienie karoserii.

Krem do rąk często jest stosowany do czyszczenia tapicerki skórzanej oraz kierownicy. Niestety, zabieg ten może spowodować odbarwienie samochodowej skóry samochodu.

Płyn do mycia kominków lub grilla doskonale usunie nalot z aluminiowych felg, jednakże wraz z nalotem odpadnie ochronna warstwa lakieru.

Akcesoria do mycia auta

b) gąbka – pielęgnowanie samochodu za pomocą gąbki, także bardzo miękkiej, nie przynosi pożądanych efektów, a co gorsze, może przyczynić się do zarysowania karoserii znajdującymi się w gąbce drobinkami piasku. Lepszym narzędziem jest ręcznik z mikrofibry – bardziej miękki, delikatny i łatwy w płukaniu.

Chcąc optymalnie przygotować zabieg pielęgnacji auta, należy przygotować dwa wiadra – w jednym wodę z szamponem samochodowym, w drugim wodę do płukania ręcznika z mikrofibry.

c)myjka ciśnieniowa – nowoczesna i wygodna, należy jednak pamiętać, że wymaga odpowiedniego stosowania. Faktem jest, że myjka nie powoduje rys na samochodzie, nie mniej jednak podczas używania musi znajdować się w odległości 10-15 cm od karoserii. Zabieg ten jest szczególnie ważny podczas mycia kół, gdzie podczas pielęgnacji może zostać uszkodzony czujnik ABS. Ostrożność należy także zachować podczas mycia emblematów.

d)przecieranie karoserii na sucho – należy unikać tej czynności, w warstwie kurzu i brudu mogą znajdować się kamyki lub ziarenka piasku, które zarysują karoserię.

Jeśli kurz stanowi podstawowy problem, skorzystaj z myjni.

e) nakładanie preparatów na rozgrzaną karoserię – to często popełniany błąd, którego efektem mogą być nieestetyczne plamy.

f) ptasie odchody – należy je usuwać od razu, pozwoli to uniknąć problemom w postaci plam i odbarwień.

Karolina Gorczyca

Redakcja cempol.pl

Zobacz również