Hydrofobizacja szyb
Czasami można spotkać się w salonach detailingowych z opcją nałożenia tak zwanych niewidzialnych wycieraczek. Nie jest to żadne oszustwo.
Mowa po prostu o specjalnych preparatach zmieniających właściwości fizyczne szyb samochodowych w taki sposób, że woda z nich odchodzi bez konieczności wykorzystywania tradycyjnych wycieraczek. Umożliwiający to zabieg nazywa się hydrofobizacją szyb. Do niedawna stosowało się go głównie w przemyśle lotniczym dla zapewniania maksymalnej widoczności pilotom podczas lotów. Dzisiaj coraz częściej zabieg ten trafia do samochodów.
Nanotechnologia
Szyby samochodowe są gładkie, prawda? Nieprawda. Wszystkie w dużym zbliżeniu są szorstkie niczym papier ścierny. Na tej szorstkości utrzymuje się woda, także zamrożona. Usuwamy ją zwykle wycieraczkami. Nanotechnologia wykorzystuje mikroskopijne cząsteczki, które pozwalają na wypełnienie nierówności w szybach i sprawiają, że woda nie jest w stanie się do niej przyczepiać. Mówimy wtedy o właściwościach hydrofobowych materiału. Hydrofobizacja jest w stanie zabezpieczać materiały przed wnikaniem do niego wody lub tak jak w naszym przypadku, ułatwić spływanie wody po nim.
Hydrofobizacja
Wygładzenie szyby przez nałożenie na nią specjalnej nanopowłoki ma szereg zalet, z których odpychanie wody to tylko jedna. Wspomnieć trzeba także o utrudnieniu przylegania brudu i poprawie właściwości z zakresu przepuszczania światła, co eliminuje rozbłyski oślepiające kierowcę. Z szyby same spadną też rozbite w czasie jazdy owady. Dobra powłoka będzie równie skuteczna w walce ze wszystkimi tłustymi cieczami.
Profesjonalna usługa
Prowadzenie hydrofobizacji szyb we własnym zakresie jest wysoce niewskazane. Zajmują się tym specjalistyczne firmy posiadające odpowiednie kompetencje do radzenia sobie z wykorzystywanymi w tym procesie chemikaliami. Ich usługa trwa około godziny, ale konieczne jest wykonanie wcześniej drobnych napraw, jeśli na szybie są jakiekolwiek odpryski szkła. Środek do hydrofobizacji wnika w każde pękniecie, więc nawet najmniejszy pajączek eliminuje możliwość zabezpieczenia szyby.
Po wykonaniu napraw szyba powinna być bardzo dokładnie umyta i odtłuszczona, co także najlepiej jest wykonywać w sposób profesjonalny. Samo wsiąkanie preparatu w szybę to około piętnastu minut. Resztę czasu zajmują opisane czynności poboczne, a także polerowanie szyby, jakie trzeba wykonać na koniec w celu uzyskania odpowiedniej przejrzystości.
Hydrofobizować można wszystkie szyby, chociaż zazwyczaj ogranicza się ten zabieg do szyby przedniej.
Zobacz również
-
27 stycznia 2017
Na czym polega zabieg hydrofobizacji szyb?
Kategorie
Zabezpieczenie lakieru
rodzaje powłok
Hydrofobizacja szyb
Wskazówki i porady